Guma floss band - Kiedy stosować? 0

Voodoo Floss Band jest to taśma stworzona przez dra Kelly'ego Starrett'a, służąca do regeneracji mięśni i stawów. Wielu użytkowników potwierdza skuteczność gumy, ale jej działanie nie jest do końca wyjaśnione.

Jak stosować?

Zasada jest prosta - gumą owijamy bolesne miejsce. Jeżeli będzie to któryś z mięśni, należy zacząć owijanie gumy wokół tego mięśnia (kilka centymetrów poniżej źródła bólu), a skończyć kilkanaście centymetrów nad źródłem bólu. Inaczej będzie wyglądała sprawa z bolącym stawem, gdyż wtedy musimy zacząć owijanie gumy nad nim tak, aby było można wykonać pełny zakres ruchów. Jeżeli chodzi o stawy, to mamy tutaj jeszcze jedno dodatkowe zastosowanie gumy poza samym bólem. Mianowicie chodzi o ograniczenie ruchomości, które da się zniwelować również w opisany wyżej sposób. 

Po założeniu gumy należy przystąpić do działania, które polega na wykonaniu kilku prostych ćwiczeń, które w pełni wykorzystają zakres ruchomości stawów znajdujących się poniżej ucisku. Ćwiczenia te wykonujemy do momentu, kiedy zaczniemy odczuwać mrowienie (czasami może to być bardzo krótki okres czasu). Następnie ściągamy gumę. TO TYLE, właśnie został opisany zabieg flossingu. 

Specjaliści fizjoterapeuci podają, że taki zabieg powinno się powtarzać minimum 3 razy dziennie, a w przypadku ciężkich dolegliwości (np. po urazach) nawet do kilkunastu razy na dzień. Flossing można również stosować przed i po treningu w celu regeneracji mięśni i stawów oraz zwiększenia ich ruchomości. 

flosss voodoo band

Gdzie stosować?

Niestety, guma nie nadaje się do rozciągania mięśni brzucha i tułowia, ani klatki piersiowej. Można ją stosować w przypadku dysfunkcji mięśni i stawów kończyn górnych i/lub dolnych.

Jak to działa?

Jest to pytanie, na które eksperci nie znają niestety odpowiedzi. W środowisku fizjoterapeutów przyjmuje się jednak pewne koncepcje, które wydają się wskazywać na prawdopodobny mechanizm działania Voodoo Floss Band. 

Ból mięśni i ograniczenia w ruchomości stawów często wynikają ze "zlepiania się" ze sobą struktur zwanych powięziami. Powięź jest jak plastykowy worek ochraniający każdy nasz mięsień z osobna oraz zapewniający odpowiedni poślizg między mięśniami. Sam mechanizm skurczu i rozkurczu odbywający się wewnątrz mięśnia również polega na mechanizmie "ślizgu", aczkolwiek tutaj dochodzi do niego wewnątrz tkanki mięśniowej. Zaburzenia tych mechanizmów są bardzo częste i wcale nie muszą wynikać z uszkodzenia lub złej kondycji. Voodoo Floss Band pomaga zregenerować mięśnie wraz z ich powięziami. Poprzez odpowiedni ucisk rozrywa "zlepione" struktury, dzięki czemu mięśnie odzyskują pełną sprawność i już nie bolą. 

Czy warto?

Co prawda twardych dowodów na działanie gumy nie ma, lecz komu zaszkodzi spróbować? Same gumy są niedrogie i nie wymagają skomplikowanych ćwiczeń. W konsultacji z lekarzem można je stosować również po wypadkach. Wspomagają one regenerację mięśni i stawów i przyśpieszają powrót do pełni zdrowia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl